Trochę techniki i .. High Speed Sync (PIXEL Knight TR-332 – nowy gracz?)
Apr 14 2010 · 22 comments · Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Strobist ·0
Wyzwalanie na szybko
Ostatnio pojawiły się na rynku nowe wyzwalacze rodem z Azji – Pixel, ktore złamały monopol PocketWizard i RadioPopper w dziedzinie High Speed Sync. Często słychać opinie, że cały ten HSS to wiele hałasu o nic. Więc tak naprawdę o co w tym wszystkim chodzi?
Każdy aparat ma pewną “sync speed” (lub inaczej “X-speed”). X Sync – najkrótszy możliwy do użycia czas otwarcia migawki z pełną synchronizacją błysku. Użycie tego czasu zapewni poprawne naświetlenie całego kadru jednym błyskiem. Wymuszenie krótszego czasu spowoduje, że zdjęcie będzie częściowo niedoświetlone, ponieważ druga kurtyna migawki przysłoni matrycę lub film.
Jest to maksymalny czas z którym migawka poprawnie synchronizuje się z lampami błyskowymi. Działą to na takiej zasadzie, iż błysk lampy odbywa się po całkowitym otwarciu listków migawki. Pozwala to na poprawną ekspozycję całego kadru. W aparatach na “M” sync speed to zazwyczaj 1/250 sekundy. W Canonach jest to 1/200 – 1/250 sekundy (dzieki Mateusz za info o 50D). W kultowych PhaseOne jest to np 1/125 :) Jeśli przekroczymy ten czas, błysk lampy nastąpi przy niecałkowicie odsłoniętej migawce.
Tu z pomocą przychodzi wlaśnie HSS
HSS, FP Sync, High-Speed Sync – technika synchronizacji z bardzo krótkimi czasami otwarcia migawki – krótszymi niż nominalny czas X Sync. HSS polega na tym, że lampa wysyła serię bardzo krótkich błysków w trybie stroboskopowym, aby poprawnie naświetlić cały kadr wraz z przesuwaniem się otworu migawki nad materiałem światłoczułym. W prostszych słowach – lampa wysyła po prostu serię błysków stroboskopowych tak aby cały kadr został poprawnie naświetlony.
Kiedy to się może przydać? Jeśli chcemy np zastosować niską wartość przysłony w słoneczny dzień, bez HSS jesteśmy ograniczeni do naszej maksymalnej X Sync Speed. Poprzez zastosowanie HSS, czas otwarcia migawki możemy dowolnie rozciągać. No może prawie dowolnie bo…
Coś za coś
Owszem możemy fotografować przy dowolnym czasie otwarcia migawki, liczyć musimy się jednak ze znacznym spadkiem mocy. W uproszczeniu wygląda to tak, że zwiększenie czasu o 1 działkę powoduje spadek mocy o 1EV. Jeśli np zamiast na 1/200 sekundy chcemy fotografować na 1/320, moc spada o 1 stop. Więc niestety tylko teoretycznie możemy “świecić” w pełnym słońcu. W praktyce wygląda to tak, iż albo bardzo blisko ustawimy lampę, albo musimy się posiłkować całą “baterią” takich lampek. W przypadku zdjęcia powyżej, były to aż 4 lampy !!!
Pixel! Tygrysy azjatyckie w natarciu!
Do tej pory synchronizacja HSS możliwa była tylko poprzez wyzwalacze PocketWizard Flex/Mini oraz RadioPopper. Sam posiadam zestaw “Poppersów” i metodologię ich działania opisałem w tym wpisie. Firma Pixel wpadła na to jak realizować HSS za 1/5 ceny odbiornika PocketWizard! Urządzenie umożliwia pełną synchronizację aparatów marki Canon z lampami błyskowymi. Przesyłane są wszystkie parametry pomiędzy korpusem aparatu a lampą błyskową. Urządzenie pozwala na wyzwolenie dowolnej ilości lamp błyskowychWyzwalacze wyglądają całkiem solidnie, według producenta zapewniają zasięg do 80-100 metrów. Niestety w sieci nie znalazłem ANI JEDNEGO uczciwego testu tego sprzętu. Wersja do aparatów na “N” dostępna jest od kilku miesięcy, wersja Canon jest na rynku chyba od tygodnia. Pewnie dlatego, że to zupełna nowość na rynku, nie ma doskładnych opisów i testów. Więc..
Będę Królikiem!
I to nie Playboya :) Doświadczalnym. Postanowiłem dorwać w łapy zestaw “Pixeli” i przetestować go na własnej skórze! O wynikach oczywiście nie omieszkam napisac :)
A BTW zdjęcia prezentowane w tym wpisie wykonane są właśnie z pomocą HSS.
0
22 Comments
Asia
On:
Paweł Słowik
On:
Łukasz Berliński
On:
Lukasz
author
·Piotr
On:
Marcin G.
On:
Lukasz
author
·Marcin G.
On:
Lukasz
author
·JacekBrozek
On:
Lukasz
author
·pawellesniak
On:
Krzysiek
On:
Lukasz
author
·Marcin G.
On:
Artur Mączka
On:
Lukasz
author
·Andrzej Olender
On:
Marian
On:
Darek
On:
Radek
On:
wojtek
On: