Obiektyw 35 mm
Obiektyw 35 mm to ciekawe narzędzie do fotografii. Jeśli tylko dobrze go wybierzemy, to już od pierwszego zdjęcia nie będziemy umieli się z nim rozstać. Jest obiektywem stałoogniskowym, nie posiada zoomu optycznego, co czyni go tańszym, lżejszym, jaśniejszym i oferującym znacznie mniejsze zniekształcenia.
Jeśli zastanawiacie się nad zakupem, w naszym poradniku podpowiadamy, jaki obiektyw 35 mm jest najlepszy i jak dopasować ten element optyki pod swoje potrzeby.
Co wyróżnia obiektyw 35 mm?
Jak już wspomnieliśmy, obiektyw 35 mm jest stałoogniskowy, przez co nazywa się go stałką lub – po angielsku – prime lens. Nie mamy możliwości zmiany ogniskowej, więc zoom muszą nam zastąpić nasze własne nogi. Mimo to, jest on całkiem uniwersalnym wyborem, który sprawdzi się w wielu sytuacjach, ponieważ jest bardzo zbliżony ogniskową do ludzkiego oka.
Do czego obiektyw 35 mm nada się najlepiej?
Obiektyw 35 mm to jeden z najbardziej uniwersalnych sprzętów na rynku. Bez obaw, w jego przypadku nie działa zasada „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Świetnie sprawdzi się do portretów, ujęć sportowych, ale także do fotografii przedmiotowej, architektury i krajobrazów. Bardzo ceni się go także w fotografii ulicznej.
Jaki obiektyw 35 mm wybrać i kupić?
Poszukiwania najlepszego obiektywu 35 mm powinniśmy zacząć od ustalenia parametrów, na których najbardziej nam zależy. Pod uwagę bierzemy:
- System mocowania,
- Przysłonę,
- Autofocus,
- Stabilizację obrazu,
- Jakość wykonania.
Sprawdź także: Obiektyw 35mm 1.8.
System mocowania obiektywu 35 mm
Wybór dobrego obiektywu 35 mm w dużej mierze uzależniony jest od aparatu, jaki posiadamy. Zmienna optyka występuje w lustrzankach cyfrowych oraz bezlusterkowcach, a oba typy aparatu produkowane są przez różnych producentów. Każda z firm używa własnego systemu mocowań, który musimy sprawdzić przed zakupem.
Generalnie, w tym miejscu sprawdza się zasada, że obiektywy produkowane przez Nikon będą pasowały do Nikona, przez Sony – do Sony, przez Canona do Canona, i tak dalej. Ten rodzaj nazywany jest obiektywami systemowymi. Na rynku znajdziemy jednak całkiem sporo innych możliwości.
Obiektywy 35 mm, które mogą być wyposażone w system mocowania różnych producentów aparatów, oferują takie firmy, jak Yongnuo, Tamron, Sigma, Tokina, Laowa, Samyang i inni. Trzeba jednak zawczasu poczytać opinie, bo ten sam model z innym systemem mocowania może cechować się lepszą lub gorszą jakością.
A co z przejściówkami? Możemy znaleźć elementy, które pozwalają podłączyć obiektyw 35mm do innego systemu mocowania, niż ten dedykowany. Jeśli zależy nam na konkretnym modelu, gra jest warta świeczki, ale trzeba pamiętać, że może powodować utratę światła, a więc ciemniejszy obraz i pogorszoną jakość. W takim przypadku może także nie działać autofocus.
Czym jest przysłona i jak wpływa na zdjęcie?
Szukając obiektywu 35 mm, z pewnością natknęliście się na tajemnicze wartości w tytule oferty, na przykład „obiektyw 35 mm 1.4”. Ta druga, mniejsza liczba, jest oznaczeniem największego możliwego do osiągnięcia otworu przysłony. Czym ona właściwie jest i co oznacza dla ostatecznego wyglądu fotografii?
Przysłona jest niezwykle ważnym parametrem, po którym można odróżnić najlepsze obiektywy 35 mm. Im mniejsza wartość liczbowa, tym większy otwór przysłony, a co za tym idzie – więcej światła pada na matrycę podczas robienia fotografii. Dzięki temu, ustawiając ekspozycję do warunków, możemy sięgnąć po mniejszą światłoczułość ISO oraz krótszy czas naświetlania, co przekłada się na ostrzejsze, nierozmazane i niezaszumione zdjęcia.
Przysłona w obiektywie 35 mm
Duży otwór przysłony w obiektywie 35 mm pozwala na robienie jasnych zdjęć po zachodzie słońca, w pomieszczeniach, na przyjęciach. Przyczynia się on także do powstawania głębi ostrości (rozmazania tła), a w porównaniu z wieloma listkami przesłony, jest przepisem na ładny bokeh na fotografii.
Choć na obiektywie oznacza się największy możliwy do osiągnięcia otwór przysłony (w najlepszych obiektywach 35 mm jest to najczęściej 1.4 lub 1.8, choć zdarza się również 1.2, a nawet 0.95), to przysłonę można zwykle bez problemu domykać. Przydaje się to, gdy chcemy zachować ostre tło lub do obiektywu wpada zbyt dużo światła i zdjęcie staje się prześwietlone.
Zobacz też obiektyw 35 mm 1.4.
Autofocus w obiektywie 35 mm
Autofocus to funkcja automatycznego ustawiania ostrości, stosowana w nowoczesnych obiektywach 35 mm. Jeśli posiadamy lustrzankę z silnikiem autofocusa, nie ma żadnego problemu – większość obiektywów o pasującym systemie mocowania będzie z nim współpracować. Jeśli jednak robimy zdjęcia body bez tej opcji, warto zakupić obiektyw 35 mm z własnym silnikiem autofocusa.
Ważne, by dobry obiektyw 35 mm posiadał możliwość przełączenia go w tryb ostrzenia manualnego, gdy to my wybieramy element obrazu, który ma być wyraźny, przekręcając odpowiedni pierścień na obiektywie. Przydaje się to, gdy autofocus zawodzi i ostrzy na mniej istotny element zdjęcia.
Stabilizacja obrazu w obiektywie 35 mm
I znów, jak w przypadku autofocusa – jeśli body (lustrzanka lub bezlusterkowiec) nie posiada własnego systemu stabilizacji obrazu, warto zainwestować w obiektyw 35 mm, który takowy posiada. System ten sprawia, że zdjęcia i filmy nie są rozmazane nawet wtedy, gdy drżą nam ręce lub aparat porusza się względem fotografowanego obiektu z innych powodów.
Jakość wykonania obiektywu 35 mm
Szczególnie gdy kupujemy drogi obiektyw 35 mm, zależy nam, by posłużył długo i bezproblemowo. Dlatego właśnie warto zawczasu poczytać opinie o jakości jego wykonania. Tworzywo, z którego robi się sprzęt fotograficzny, powinno być jednocześnie wytrzymałe i lekkie, a cała konstrukcja musi zostać odpowiednio uszczelniona, by do środka nie dostawała się woda i zanieczyszczenia. W przeciwnym razie, w środku może powstawać para, a nawet grzyb, co sprawia, że zdjęcia staną się bardzo kiepskie.
Jaki obiektyw 35 mm jest najlepszy?
Poszukiwanie najlepszego obiektywu 35 mm to bardzo indywidualne doświadczenie. Wszystko zależy od budżetu oraz oczekiwań. Jeśli mamy taką możliwość, warto wybrać optykę pasującą do naszego body, a przy tym jasną, o dużej liczbie płatków przysłony i solidnej konstrukcji.
Szukając najlepszego aparatu z wymienną optyką, przywiązujemy do zakupu bardzo dużą uwagę. Pamiętajmy jednak, że samo body nie zrobi dobrego zdjęcia, więc wyboru obiektywu 35 mm nie powinniśmy traktować po macoszemu – a efekty naszej pracy na pewno nas zadziwią.
Gdzie kupić obiektyw 35 mm?
Obiektywy 35 mm znajdziemy w ofercie większości producentów, jak Canon, Nikkon, FujiFilm, Sony, Tamron, Yongnuo, Sigma, Pentax i inni. Kupimy je w sklepach dla fotografów, a także dużych marketach RTV oraz w Internecie.
Cena obiektywu 35 mm
Obiektywy 35 mm są bardzo zróżnicowane pod względem nie tylko parametrów, ale i ceny. Najtańsze modele kosztują od około 300 zł, natomiast cena najdroższych sięga nawet kilku tysięcy złotych.
Obiektyw 35 mm – opinie
Mieliście kiedyś możliwość fotografowania stałką o takiej ogniskowej? Jeśli tak, jakie dostrzegacie dla niej zastosowania i który model sprawdził się u Was? Czekamy na Wasze opinie o obiektywach 35 mm.
Obiektyw 35 mm / Ranking najlepszych
Jeśli stoicie właśnie przed trudnym wyborem i ilość możliwości na rynku Was przytłacza, przygotowaliśmy ranking najlepszych obiektywów 35 mm. Na pewno znajdziecie w nim model odpowiedni do systemu mocowania w Waszym aparacie.
« Obiektyw 35 mm 1.4 || Laptop dla fotografa »2024